fbpx
Dobrzecka 95/8a Kalisz 62-800
biuro@gynotal.pl

Zastosowanie żelu położniczego

Gynotal to sterylny żel położniczy przyśpieszający i ułatwiający poród naturalny zarówno matce jak i dziecku. Stosowany jest także by chronić krocze przed rozerwaniem. Żel jest hipoalergiczny, może być stosowany zarówno u pierworódek jak i u wieloródek.

Created with Sketch.

Po co stosować żel położniczy?

Poród jest ogromnym wysiłkiem dla każdej kobiety. Wiąże się także z bólem, który jest główną przyczyną strachu przed porodem. Według badań zastosowanie żelu położniczego skraca przebieg porodu skraca fazę wypychania nawet o 30% Dodatkowo chroni dno miednicy, pochwę i krocze przed rozerwaniem

Zastosowanie żelu położniczego Gynotal - Żel położniczy Gynotal.pl

Żel położniczy w pierwszym etapie porodu

Poród przebiega w dwóch etapach. W pierwszym etapie – zwanym etapem rozwierania – otwiera się szyjka macicy. Kiedy dochodzi do pełnego rozwarcia szyjki macicy (10 cm), wówczas rozpoczyna się etap wypychania (drugi etap). Przy każdym porodzie naturalnym matka musi włożyć ogromną ilość energii, by urodzić swoje dziecko. Jeżeli poród trwa długo, wówczas zarówno matka, jak i nienarodzone dziecko znacząco słabną. Przyjmuje się, że druga faza porodu nie powinna trwać dłużej niż dwie godziny. Chociaż jego przebieg jest w dużej mierze uzależniony od konkretnego przypadku, to przedłużający się poród może rodzić konsekwencje. Obejmują one wyczerpanie zarówno matki jak i dziecka, ryzyko niedotlenienia, urazy krocza

 

Żel położniczy w drugim etapie porodu

Choć dziecko otoczone jest płynem owodniowym i mazią płodową, nie prześlizguje się ono łatwo przez kanał rodny ze względu na tarcie między ściankami pochwy a dzieckiem. Na etapie wypychania dziecka, tkanka pochwy lub krocza może ulec samoczynnemu rozerwaniu. Zdarza się tak przy około 45% wszystkich porodów. W niektórych sytuacjach położna lub lekarz położnik starają się zapobiec niekontrolowanemu rozdarciu poprzez wykonanie nacięcia w bezpiecznym kierunku. Nie zawsze jednak działanie do kończy się sukcesem. Rozdarcie krocza może prowadzić do: urazów tkanek i mięśni krocza, rozerwania zwieracza odbytu (zewnętrznego i wewnętrznego) oraz pęknięcia przepony miednicy.

 

Żel położniczy Gynotal

Żel tworzy gładką bioprzylegającą warstwę na ściankach pochwy, która zmniejsza tarcie. U nieródek stwierdzono, że żel położniczy skraca fazę wypychania nawet o 30%*. Zastosowanie żelu ułatwia także porody, przy których stosowane są próżno ciąg i kleszcze. Dlatego też jego użycie podnosi bezpieczeństwo porodu, przyśpiesza go i zwiększa jego komfort. Chroni w ten sposób nienarodzone dziecko, a także pochwę, dno miednicy i krocze matki. Dziecko łatwiej wyślizguje się z pochwy.

 

Według badań

Według badań nad nad tym czy żel położniczy skraca drugi etap porodu i czy ma działanie ochronne na krocze przeprowadzonych w 2008 roku, które zostały przeprowadzone na grupie 228 kobiet stwierdzono, że systematyczne dopochwowe aplikowanie żelu położniczego znacznie skróciło drugi etap porodu (o około 26 minut) oraz istotnie zredukował pęknięcia krocza.*

 

Żel położniczy to najlepsza alternatywa

Żel położniczy Gynotal został specjalnie stworzony w celu przyśpieszenia i ułatwienia porodu. Jego zadaniem jest także ochrona krocza przed rozerwaniem. Produkt dedykowany jest tym konkretnym celom. Znalazło to odzwierciedlenie w składzie, który gwarantuje bezpieczeństwo i efektywne działanie. Zostało to jednoznacznie potwierdzenie w badaniach Niekiedy można się spotkać z opiniami, że stosowanie żelu położniczego jest bezzasadne, gdyż istnieją na rynku produkty, które ułatwiają poród. Nie są to jednak produkty przeznaczone do stosowania w trakcie porodu. Warto sobie zadać pytanie, co znajduje się w ich składzie?

 

Produkty stosowane jako zamienniki

Znajduje zastosowanie  w cewnikowaniu pęcherza moczowego, rektoskopii czy kolonoskopii. Niekiedy bywa też stosowany jako metoda przyśpieszająca i ułatwiająca poród. Warto przyjrzeć się substancjom, jak zostają wykorzystywane przy produkcji żeli do cewnikowania, obejmują one m.in.:

  • Chlorheksydynę, substancje o silnym działaniu bakteriostatycznym i bakteriobójczym. Chlorheksydyna zazwyczaj jest stosowana jako antyseptyk, środek odkażający skórę, błony śluzowe, rany ale również  narzędzia chirurgiczne, powierzchnie płaskie. Chlorheksydyna nie jest zalecana w ciąży oraz podczas karmienia piersią.
  • Lidokanina jest środkiem miejscowo znieczulającym. Środek ten niezwykle łatwo przenika przez łożysko, istnieje więc ryzyko wystąpienia zatrucia u płodu i matki. Może to doprowadzić do skutków, takich jak zaburzenia czynności serca u dziecka. Istnieje ponadto ryzyko wystąpienia spadku ciśnienia tętniczego. W pierwszych dwóch dniach życia noworodków, daje się również zaobserwować obniżone napięcie mięśni szkieletowych. Ponadto substancja też przenika do mleka, co może budzić obawy, matek karmiących piersią.

Wykorzystywany jest  do prowadzenia diagnostyki medycznej metodami ultradźwiękowymi. Zdarza się jednak, że bywa wykorzystywany w innych celach. Na wielu forach internetowych kobiety piszą o tym, że stosują żel do USG jako lubrykant i polecają tą metodę? Co na temat mówi specjalista lekarz Jerzy Więznowski, „Żel do USG jest do USG. Lepiej nie eksperymentować i nie oszczędzać paru groszy na miłości… Pytanie powtarza się”.** Parafrazując słowa Doktora, czy warto użyć żelu USG przy porodzie?

Parafina to produkt będący pochodną ropy naftowej. Istnieją przeciwwskazania by była używana przez osoby chore na grzybice czy egzemę, a również borykające się z chorobami skóry i paznokci. Dodatkowo osoby chore na niewydolność krążenia nie powinny używać okładów z parafiny na dużej powierzchni ciała.

Na sam koniec…

Jeśli sama nie wybierzesz określonego rozwiązania, wybór może zostać dokonany za Ciebie. Poród to jeden z najważniejszych momentów w życiu Kobiety. Warto zadać sobie pytanie, czy chcesz podejmować ryzyko, korzystając z produktów, które nie są dedykowane przyśpieszeniu i ułatwieniu porodu. Nie ryzykuj, zrób wszystko, by zapewnić dziecku bezpieczne przyjście na świat! *A. F. Schaub, M. Litschgi, I. Hoesli, Wolfgang Holzgreve, U. Bleul and V.Geissbu¨hler, Obstetric gel shortens second stage of labor and prevents perineal trauma in nulliparous women: a randomized controlled trial on labor facilitation, “J. Perinat. Med.” 36 (2008) 129–135 ** https://portal.abczdrowie.pl/pytania/zel-do-usg-jako-lubrykant-przy-stosunku

ZAWARTOŚĆ STRONY ZAWIERA REKLAMY WYROBÓW MEDYCZNYCH PRZEZNACZONYCH DLA PROFESJONALNYCH UŻYTKOWNIKÓW.

STRONA PRZEZNACZONA JEST WYŁĄCZNIE DLA OSÓB WYKONUJĄCYCH ZAWODY MEDYCZNE LUB ZAJMUJĄCYCH SIĘ UŻYWANIEM LUB OBROTEM WYROBAMI MEDYCZNYMI W RAMACH CZYNNOŚCI ZAWODOWYCH. WEJŚCIE NA STRONE MOŻLIWE JEST WYŁĄCZNIE PO ZŁOŻENIU PONIŻSZEGO OŚWIADCZENIA:

OŚWIADCZAM, ŻE WYKONUJĘ ZAWÓD MEDYCZNY LUB ZAJMUJĘ SIĘ UŻYWANIEM LUB OBROTEM WYROBAMI MEDYCZNYMI W RAMACH CZYNNOŚCI ZAWODOWYCH.