Jak radzić sobie z bólem porodowym
Ból porodowy, jak sobie z nim radzić? Chociaż moment przyjścia dziecka na świat jest dla Kobiet pięknym doświadczeniem, nie sposób bagatelizować strachu i obaw jaki z nim wiążą. Wiele z nich postrzega poród w kategoriach traumatycznego doświadczenia, w przeważającej części odczuwając strach przed bólem. Około 5% do 10% kobiet może cierpieć na tzw. tokofobię. Objawia się ona panicznym strachem przed porodem. Może być nawet wskazaniem do cesarskiego cięcia. Mając na względzie powyższe obawy, nic dziwnego, że kobiety szukają sposobu aby zminimalizować ból.
Metody łagodzenia bólu porodowego, możemy podzielić na kilka kategorii:
Niefarmakologiczne (bez użycia leków) metody łagodzenia bólu porodowego, obejmują:
- ćwiczenia relaksacyjne i techniki oddechowe. Muszą być dostosowane do konkretnego etapu ciąży. Obejmują m.in. oddychanie przeponą i angażowanie szczytowych partii płuc
- hipnoza i autohipnoza. Opiera się na wprowadzeniu się w stan relaksacji, co wpływa na wydzielanie się oksytocyny i endorfin (hormonu szczęścia)
- masaże. Niwelują zmęczenie i redukują stres, masaże mogą być przeprowadzane nawet podczas porodu
- poród w wodzie. Przyjście na świat dziecka w wodzie reguluje m.in. ciśnienie tętnicze
- refleksologia. Metoda związana z masowaniem określanych punktów na stopach i dłoniach, bądź twarzy
- żel położniczy. Skuteczność tego rozwiązania potwierdzona jest wynikami badań. Produkt zmniejsza tarcie i skraca fazę wypychania dziecka nawet o 30%
Farmakologiczne środki znieczulania bólu w trakcie porodu:
- znieczulenie zewnątrzoponowe (lędźwiowe). Stosuje się zarówno w przypadku porodu naturalnego jak i cesarskiego cięcia. Znieczulenie może zostać zastosowane w każdym momencie narodzin dziecka. Znieczulenie podaje się za pomocą igły wbijanej na wysokości krzyża. Jednorazowa dawka działa około dwóch godzin. Gdyby istniała konieczność, działanie można ponowić. Ten rodzaj eliminuje ból, jednocześnie nie zaburzając czucia skurczów macicy.
- znieczulenie ogólne (narkoza). Stosuje się je do nagłych porodów, przez cesarskie cięcie lub do porodów kleszczowych. Wiąże się z wprowadzeniem drogą dożylną silnych środków uśmierzających ból. Kobieta zasypia już po zaledwie 10 sekundach. Może zdarzyć się, że na usta i nozdrza, zostanie nałożona maska tlenowa. Będąc pod wpływem narkozy, Pacjentka nic nie czuje ani nie słyszy.
- gaz rozweselający (podtlenek azotu) podawany jest wziewnie, przyjęty w odpowiednim momencie łagodzi ból i stres u rodzącej. Skurcze stają się mniej bolesne, jednocześnie rozluźnia się ciało, bez wpływu na mięśnie macicy. To dobra metoda na uspokojenie rodzącej i obniżenie jej lęku. Jednocześnie należy pamiętać, iż nie eliminuje ona całkowicie bólu, a jedynie go redukuje.
- Farmakologiczne środki znieczulania bólu są skuteczne, jednak mogą wywołać skutki ubocznych zarówno dla mamy jak i dziecka. Decyzję o ich podaniu podejmuje zawsze lekarz odbierający poród.
Szkoły rodzenia - przygotuj się na walkę z bólem porodowym!
Dużą popularnością w środowisku przyszłych mam, cieszą się zajęcia w szkołach rodzenia. W trakcie organizowanych tam spotkań, mogą one zdobyć wiele umiejętności. W tym niezwykle istotną, obejmującą poznanie naturalnych metod łagodzenia bólu. Zaznajomienie się z technikami relaksacji i oswajanie z etapami przebiegu porodu, jest istotnym krokiem przygotowującym do przyjścia na świat dziecka.
Wielkim atutem jest interdyscyplinarny charakter wykładów, gdzie poruszana jest zróżnicowana tematyka. Obejmują one: pielęgnację dziecka, przygotowanie do roli matki i dziecka bądź zapoznanie ze sztuką karmienia piersią. Zdobyta wiedza pozytywnie wpłynie na budowanie wysokiej samooceny Brzemiennej i utwierdzenie jej w przekonaniu, że uda się jej zmierzyć z wyzwaniem jakie niesie poród.